Meclis Mah. Atatürk Cd. No: 55, 34785 Sancaktepe/İstanbul
(0216) 622 69 70
info@kilitlipolikarbon.com

Polikarbon Levha Nedir?

Danpalon Kilitli Sistem Polikarbon, Polikarbon Çatı Kaplama

Polikarbon Levha Nedir?

Polikarbon levha günümüzde en fazla tercih edilen mühendislik plastiklerindendir. Polikarbonat (PC) kısaltmasıyla anılır. Hayatımızın birçok alanında kullanılan performansı yüksek , sürdürülebilir ve eko verimli bir malzemedir.

Polikarbon levha; Berraklık, dayanıklılık, güvenlik,sağlamlık, çok yönlülük ile ısı ve kırılmaya karşı direnç göstermesi gibi eşsiz özelliklere sahiptir. Polikarbonattan üretilen ürünler arasında çatı kaplaması , seralar , ışık bahçeleri (kamelya), bina cephe sistemleri aydınlatma, optik ortamlar, IT parçaları, gözlük camları, tıbbi cihazlar, dinlence ürünleri ve gıdayla temas eden malzemeler bulunur. Güvenlik ve tüketici memnuniyeti bu ürünler sayesinde büyük ölçüde sağlanır.

Polikarbonat Nedir? Kim Bulmuştur?

Uluslar arası kısaltması (PC) olan malzeme birbirinden bağımsız olarak Bayer AG şirketinden Dr. G. Schnell tarafından Almanya’da ve General Electric şirketinden D. W. Fox tarafından ABD’de keşfedilmiştir.

Bu iki bilim insanının birbirinden bağımsız olarak ürettikleri Polikarbonat hammadde 1950’li yılların sonlarından beri ticari uygulamalarda kullanılmaktadır.

Polikarbonat ilk olarak distribütör ve sigorta kutuları gibi elektrik-elektronik uygulamalarında, ekranlar ve fiş bağlantılarında, seralar ve kamu binalarının camlarında kullanılmıştır. Çok geçmeden polikarbonat, çok yarayışlı özellikleri sayesinde birçok diğer uygulamada da tercih edilen malzeme haline gelmiştir.

İlk ses CD’si 1982 yılında piyasaya sürülerek kısa zamanda teyp kasetlerinin yerini almıştır. 10 yıl içerisinde CD-ROM’lar optik ortam teknolojisindeki yerini almıştır. Bundan beş yıl sonra da ilk DVD’ler piyasaya sürülmüş ve bunu çok geçmeden Bluray teknolojisi takip etmiştir. Bu optik veri saklama sistemlerinin hepsi polikarbonata dayalıdır.

POLİKARBONAT CD

1980’lerin ortalarından bu yana polikarbonattan üretilen ve su sebillerine takılan 18 litrelik damacanalar yaygınlaşarak ağır ve kolay kırılır cam damacanaların yerini almaktadır. Bu hafif ve kolay kırılmayan damacanalar bugün birçok kamu binasında ve ofiste karşımıza çıkmaktadır.

POLİKARBONAT DAMACANA

ABD’de 1980’lerin sonundan beri otomobil ön farlarında kullanılan polikarbonat Avrupa’da 1992 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Bundan yirmi yıl sonra Avrupa’daki otomobillerin çoğunda polikarbon ön far olduğunu görüyoruz.

POLİKARBON OTO FARI